Choď na obsah Choď na menu
 


World Dog Show 2009

11. 10. 2009

Svetovej výstavy psov sa podľa oficiálnych údajov organizátorov má zúčastniť 30 000 psov. No chceli mať rekord, tak niektorých psov zarátali 2x (jedenkrát v rámci klubovej výstavy a druhýkrát ako účastníka svetovky). Nič to, podľa nakladených (a potom rozmazaných) kôpok bolo už druhý deň uveriteľné, že účasť je rekordná.

Často opakované vyhlásenia cez lokálny rozhlas, aby si ľudia dávali pozor na svoje veci ma ubezpečili, že hoci mi nad hlavou visí transparent World Dog Show a okolo mňa znejú ruština, ruština, ruština (fakt tých Rusov bolo mraky), nemčina, angličtina,..., tak sme stále na Slovensku.

Čo bolo na tej svetovke svetové? Počet psov a plemien. Výstavné poplatky (hoci Kynologická jednota veľkodušne darovala každému slovenskému vystavovateľovi poukaz na zľavu z výstavných poplatkov na inú výstavu). Možnosť povedať si: môj pes je x-tý na svete!!!

Čo mohlo byť svetovejšie? Po výstavách chodím iba pár mesiacov, ale fakt sa mi v Splite páčil otvárací ceremoniál - hymna, príhovory, predstavenie rozhodcov,... Možno to bolo aj tu, ale iba prvý deň, pre relatívne úzke auditórium (väčšina vystavovateľov mala starosti ako trafiť k výstavnej kancelárii, ako nájsť svoj kruh a ako si tam uchmatnúť kúsok miesta pre seba a psov). Vystavovalo sa dokopy v štyroch halách, nemusel byť problém spraviť v každej z nich osobitné uvítanie rozhodcov pre príslušné kruhy, pustiť tam slovenskú hymnu, či povedať pár milých slov vystavovateľom.

Alebo sprievodný program. Takmer žiadne informácie a upútavky, že kdeže máme tie majstrovstvá sveta v obedience? Že kdeže sú tie ukážky agility?

Deti. Školy mali vstup zadarmo a veru ho aj využili, decká sa prechádzali pomedzi kruhy. Bol by veľký problém spraviť niekde bokom špeciálny program pre školákov? Predstaviť im napríklad naše národné plemená? Zoznámiť ich, čo všetko sa dá so psíkom robiť?

Stánky. Viem, je to otázka ponuky a dopytu. Netuším, či je Bratislava atraktívna pre predajcov zvieracích potrieb, či aké boli podmienky prenájmu stánkov. Ale minulotýždňová obyčajná medzinárodka v Tullne mala stánkov viac, s lepším výberom, prehľadnejšie organizovaných (v katalógu bol plánik a zoznam stánkov). V BA stánky natlačené aj pomedzi kruhy, bez informácie o firmách. Chcela som krmivo konkrétnej značky (a vcelku známej), slečna na informáciách mi nevedela povedať, či tu tá firma je alebo nie. Hlavne, že mala pred sebou počítač.

Chápem, že usporiadatelia mali dosť - od rozdelenia kruhov, cez predaj vstupeniek až po hľadanie stratených jazvečíkov (hlásenie som počula asi 10x, dúfam, že psíka našli). Ale svetovka tu je raz za stráááášne dlhý čas a myslím, že z toho mohlo byť niečo viac ako iba predimenzovaná drahá výstava.

Stačilo pridať pár "pozlátok" s minimálnymi nákladmi a dojem by bol úplné iný. Svetovejší.

Denzel skončil v pracovnej triede ako tretí, takže si môžem povedať, že mám tretieho pracovného parsona na svete. Obrovská radosť zo psa, rozčarovanie z WDS.

Fotky od Lucky Novotnej sú na:

http://rustyhraples.rajce.idnes.cz/2009_10_09_WDS_BA/

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Dojem z WDS

(Dana, 12. 10. 2009 10:30)

Ahoj Vlaďka,
s Tvojím rozčarovaním z WDS úplne súhlasím. Takú výstavnú katastrofu som veru dávno nezažila.
Denzelko je naše zlatíčko a veľmi sa tešíme z jeho úspechov. Držíme palce v jeho šantení na súťažiach i výstavách. A Tebe veľa úsmevných zážitkov a pevné nervy.