Choď na obsah Choď na menu
 


Stratení v preklade

24. 5. 2009

Medzinárodná výstava psov Budapešť. Poslednýkrát sme počuli slovenčinu v búdke na hraniciach, kde sme zaplatili diaľničný poplatok. Potom už všetko šlo rukami, angličtinou (rozumeli dog a terier), zopár nemeckými slovami a úsmevmi.

Výstava sa konala na štadióne. Pripomenulo mi to film Gladiátor, kde sa pri zápasoch dvíhali kúdoly prachu a bojovníci na horúcom slnku zabávali plebs usadený v pohodlí tieňa. Kruhy pre vystavovanie psov boli na slnku a na podklade, ktorý bol viac prach ako tráva. Náš Denzel je biely, ale v Budapešti bol napoly sivý. Ja som čistotná, ale ak by sa niekto kukol pod moje nohavice, tak do výšky kolien som bola sivo-červenkastá (červenskastý odtieň som získala na antukovej bežeckej dráhe, kade sa prechádzalo ku kruhom).

Čo sa mi páčilo, bol rozpis posudzovania. Na iných výstavách musí človek striehnuť, kedy príde na rad, prepočítavať, či stihne vyvenčiť psa alebo seba (v ideálnom prípade oboch). V Budapešti sme mali vopred určený rozpis - nástup o 12.50 a hoci sa čas mierne posunul, vedela som, že do 12.40 môžem kľudne labzovať kde-kade, hrať sa so psom, obdivovať iné plemená a nepanikáriť pri čakaní na voľné WC. 

O 12.40 som stála pred kruhom s Denzelom pripraveným na predvádzanie. Dala som si rezervu, lebo narátať po maďarsky viem len do 5 a mali sme číslo 632. Pani, čo mala na starosti volanie psov na posudzovanie do kruhu bola veľmi milá, hneď pochopila, že na mňa sa musí mávaním rúk... Rozhodca takisto vzdal konverzáciu po tom, čo sme si naznačili, že jeho nemčina a maďarčina a moja angličtina  a slovenčina majú iba veľmi malú spoločnú slovnú zásobu.

Pes sa predviedol, z tónu hlasu a uznalých prikyvovaní rozhodcu som pochopila, že Denzel sa páči natoľko, že v konečnom hodnotení sme získali V1, CAC, CACIB a BOB. Takže super. Ešteže skratky sa vyslovujú približne rovnako. O dva mesiace ideme do Maďarska opäť, mám ambíciu vedieť rátať aspoň do 1000. Aby sme sa nestratili v preklade, nezmeškali hodnotenie a mohli si vypočuť, že máme aspoň CAC. Dúfam...

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.