Choď na obsah Choď na menu
 


Split - cesta domov

1. 8. 2009

V pondelok po úspešnom zavŕšení výstav v Chorvátsku sme naposledy rozložili slnečníky a deky, vychutnali si osviežujúcu slanú vodu a luxus ležania na pláži. O jednej popoludní sme sa vydali na dlhú cestu späť do Bratislavy.

Cesty pohodlné, poloprázdne, človek sa mohol kochať krajinou a rozmýšľať. Napríklad, že okrem jednej havárky na diaľnici som nevidela žiadne iné. A to Chorváti jazdia príšerne (teda v porovnaní s mojou predstavou šoférovania, Bratislavčania na teréňákoch sú horší) - bez smeroviek, na červenú (často), videla som cúvanie v križovatke (to som si ťukala na čelo, ... ale na druhý deň som ja spravila to isté - navigácia ma nasmerovala do jednosmerky tak nešťastne, že mi nič iné ako cúvať do križovatky ani neostávalo... ), nedávajú prednosť v jazde, parkujú hocikde. Ale asi všetci očakávajú, že aj ostatní berú pravidlá voľnejšie a preto sú sami tolerantní a predvídajú, že napr. hoci mám zelenú, neznamená to, že kolega z vedľajšej cesty nebude chcieť využiť posledné sekundy oranžovej, prípadne prvé sekundy červenej.

Alebo o posune v službách. Voľakedy sa do Chorvátska šlo vyše pol dňa, po cestách necestách, človek si kreditkou mohol akurát vŕtať v nose a (šťastie pre nás Slovanov) dorozumel sa nejakou hatlaninou slovenčiny a ruštiny, prípadne vo väčších sídlach po nemecky. V reštauráciách ste ako Slováci, Česi, Poliaci boli v poradí až po východných Nemcoch, Rusoch, Britoch či inak "svetovo" hovoriacich indivíduách. Dnes - diaľnica lemujúca pobrežie, kartou či eurami zaplatíte všade, angličtina sa takisto udomácnila (okrem prípadu mojej mamy, ktorá sa chcela spýtať, či je v apartmáne chladnička a jediné slovo, čo z nej vyšlo bolo cholódnik...). V reštaurácii pri našom ubytku varili výborne a obsluha bola milá a rýchla.

Cesta ubiehala akosi rýchlejšie a o desiatej večer sme už vykladali tašky u nás doma. Výlet sa nadmieru vydaril. Nielenže sme splnili plán - získať aspoň nejakého CACa - ale oddýchli sme si, navštívili nové miesta a spoznali ako sa žije kdesi o 800 km ďalej.

Už teraz sa teším na Split 2010!

Ak mám zhrnúť rady pre cestovateľov - psíčkarov - do Splitu:

1. použite diaľnice. Sú oplotené a (okrem piatka a soboty večer) prázdne. V Maďarsku môžete síce ušetriť zopár euráčov, ale na hrboľatých cestách číhajú zvery. 7,70 eur za rakúsku nálepku a 15 eur za slovinskú je menej ako oprava auta po náraze na líštičku či nebodaj niečo väčšie. A je to rýchlejšie.

2. na vstup do Chorvátska so psom potrebujete (hoci to nikto väčšinou nekontroluje) - čip alebo tetovanie, pet passport s platnými očkovaniami a potvrdením veterinára o zdravotnom stave nie staršom ako 3 dni. Odporúča sa mať aj záznamy o odčervení a ošetrení proti ektoparazitom. Vzhľadom na výskyt srdcových červov je dobré použiť prípravok, ktorý je proti tomuto ochoreniu účinný (napr. Advocate) - aplikujte ho min. 4 dni pred vycestovaním, aby sa potom mohol pes kúpať.

3. tankujte v Chorvátsku. Benzín je tam o 20-30 centov lacnejší ako v SR a Rakúsku. Väčšina benzíniek v Chorvátsku má čisté a bezplatné WC, akurát na venčenie psa vám musí stačiť plocha, kde sú trsy trávy, kusy kamenia a odpadky (žiaľ tento problém je všade, lebo pestované trávniky sú ozdobené značkou "prečiarknutý pes" a nepestované trávniky tam neexistujú).

4. kartou zaplatíte všade - mýto, jedlo, ubytko.

5. radšej si priplaťte za ubytovanie priamo na pláži, kde je vyhradené miesto pre vlastných hostí - na verejné pláže vás so psom nepustia.

6. jedlo pre psa si berte z domu - kým na Slovensku majú (nehovorím, že superprémiové) krmivá aj v menších "ľudských" obchodoch, tak v Chorvátsku asi psov moc nemusia a konzervy, či granule v typických "marketoch" nenájdete.

7. ak ste prívrženec celozrnného pečiva, tak si dajte pár dní oddych. Jediné celé zrno uvidíte na posýpke bieleho sendvičového chleba, ktorý rozvoniava v maličkých pekárňach, plných kroasantov, buchtičiek, osích hniezd a iných dobrôt.

Ale inak majú všetko a svojou pohostinnosťou a nádhernou prírodou vás Chorvátsko určite očarí.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.