Choď na obsah Choď na menu
 


Ako sa starať o psí chrup

11. 3. 2009

Ako sa najlepšie starať o psie zúbky?

Tak ako aj u človeka platí, že najlepšia je prevencia tvorby zubného kazu a zubného kameňa. Zubný kameň sa začína objavovať (v závislosti od typu stravy) približne 6 mesiacov po prerezaní trvalých zubov, najmä na očných zuboch a zadných stoličkách. Najskôr vytvára tenučký žltý povlak na ploche pri ďasne, ktorý sa dá ľahko zoškrabať skalpelom alebo čepielkou - robí to veterinár alebo to môžete skúsiť sami (pozor na poranenie ďasien). Neskôr povlak vápenatie - tvrdne a vytvára do hneda sfarbené nánosy, ktoré sa objavujú aj na ďalších zuboch, najmä premolároch. Ich odstránenie je náročnejšie, odporúčam šikovnú ruku veterinára, pretože kameň prerastá až pod ďasno a vyskytuje sa aj v medzizubných priestoroch. Ak kameň neostránite, stáva sa živnou pôdou pre rôzne baktérie, ktoré neskôr spôsobujú zápal ďasien a napomáhajú tvorbe zubného kazu.

Tvorbe zubného kameňa a kazu sa dá predchádzať používaním:

a) komerčných zubných pást pre psov. Obsahujú mierne abrazívne a čistiace zložky, sú ochutené, takže stačí iba privyknúť psíka na to, že 2-3x týždenne mu kefkou vyčistíte zuby.

b) zubných pást a gélov s obsahom chlórhexidínu. Je to jedna z najúčinnejších látok pôsobiaca proti tvorbe zubného kameňa. Môžete ju použiť preventívne (1x týždenne) alebo ako liečbu pri zápaloch ďasien (vtedy aspoň 10 dní za sebou).

c) žuvacích kostičiek. Obsahujú zložky s abrazívnym (ryžové otruby) a mierne dezinfekčným účinkom (klinčeková silica). Tie lepšie (prémiové značky) sú obohatené o ďalšie látky - polyfosfáty (bránia kalcifikácii plaku) a látky s hojivým účinkom na sliznicu (kurkuma). Dávkujú sa maximálne 1x za deň podľa hmotnosti psa.

Najlepšie je začať už od šteňaťa - rýchlejšie si zvykne na rituál umývania zubov, či príležitostné návštevy u veterinára a zoškrabovanie povlakov. Ale nie je problém vytvoriť tento návyk aj u dospelých jedincov, čím skôr, tým lepšie. Lebo zanedbaný psí chrup robí problémy pri hryzení potravy, spôsobuje zápaly a bolestivosť v ústnej dutine a v neposlednom rade je ošetrenie psieho zubného kazu dosť drahé (psíka treba uspať). A okrem toho, psom so zubným kazom strašne smrdí z papule...

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.