Choď na obsah Choď na menu
 


Parsoni sú plemeno vyšľachtené na lov líšok. Hoci ja sa poľovať nechystám, chcela som u Denzela prebudiť zdedené gény a vyskúšať, ako si vie poradiť so škodnou. Gény sú dôležité, ale samé (podľa toho, čo som videla) nestačia na to, aby pes na prvýkrát zvládol prácu v brlohu. Skúsený brlohmajster a tréning výrazne zlepšia prácu psa.

V pondelok popoludní sme vyrazili na náš druhý tréning. Len čo sme vystúpili z auta, už Denzel zistil, o čom bude nasledujúca hodinka a začal jačať a trhať vodítkom, akože: "pusti ma, ja strašne chcem ísť loviť!"

Do nory vbehol sám, prešiel celú dĺžku a pred posledným kotlom začal vyštekávať. Po chvíli sa odvážil dovnútra, ale neskúsene sa v ňom otočil skôr ako vyhnal líšku, takže sa musel vrátiť a dorážať znova. Napokon sa mu podarilo líšku vyduriť a vyhnať von z nory. Brlohmajster nechal Denzela líšku ponaháňať aj vonku a znovu zahnať do nory. Akonáhle pes zistil, že líška zdrhla dovnútra, ihneď ju prenasledoval a bez problémov opäť vyhnal. To už sme psa odchytili a dali oddýchnuť, lebo mal dosť.

Vychlemtal 2 misky vody a ľahol na vlhkú zem, aby sa schladil. Medzitým trénovali ďalší psi. Sledovala som, ako si poradia s líškou naozajstní poľovnícki psi (teda takí, čo chodia na poľovačky) a s uspokojením som zistila, že Denzel vo svojej práci za nimi vôbec nezaostával.

Ako tak pozerám na pána strkajúceho jazvečíka do nory, zrazu sa pri plote brlohu objaví Denzel, pokúšajúci sa prepasírovať cez pletivo k líške. Ten hajzlík prekusol kožené vodítko, len aby sa dostal ku koristi. Krásne, nové, hrubé kožené vodítko neudržalo lovecké inštinkty nášho lovca a ostali z neho dva kusy.

Denzel sa dočkal druhého kola, kde pekne vbehol do nory, vyhnal líšku z kotla a hnal ju až von. Úplne super.

Norovanie skončilo bez újmy na zdraví psa (aj líšky), až na pár škrabancov a odraté vankúšiky na labkách. Akurát panička mala potom doma prácu na pol hodinky - vykúpať psa (krv, bahno a otrasný líščí smrad), vyprať handry na ktorých ležal v prepravke, umyť prepravku, odpratať bobky, ktoré narobil doma - bol tak nabudený, že mu črevá pracovali na plné pecky - a tak to aj dopadlo...

Ešte jeden tréning a pes bude pripravený na skúšky, čo nás čakajú začiatkom augusta.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.