Choď na obsah Choď na menu
 


Miska s vodou môže...

...byť predmetom závisti. Ak sa stretnú dvaja psi a každý má vodu vo vlastnej miske, tak v 9 prípadoch z 10 sa napijú z misky toho druhého. V tom jedinom prípade (1 z 10) si niektorý zo psov nevšimol, že tam nejaká miska je, alebo jeden pes obsadí obe misky...

...byť motiváciou na umytie dlážky. Stačí loptička, ktorú pes na upútanie pozornosti pána hádže do misky s vodou (čo ti to pripomína, Denzel?).

...byť predmetom vedeckého skúmania. Nedávno dávali v telke spomalené zábery, ako pije pes. No, skúste si tipnúť ako? Ak si myslíte, že naberá vodu na jazyk a hádže si ju do papule, tak sa mýlite. Pes pri pití jazyk vyplazí, ponorí do vody takmer kolmo, potom stočí jazyk dovnútra a dospodu (pripomína to písmeno J) a takto nabranú vodu vloží do papule. Robí to úplne opačne ako človek (teda človek, čo sa pokúša piť ako pes :-)

...byť zdravotníckou pomôckou slúžiacou na dopravenie liekov (najmä homeopatík) do tela psa. Poznám psov, čo sa idú potrhať za taveným syrom. Akonáhle je však v syre zabalená odčervovacia tabletka, tak opatrne zlížu syr a liek  nechajú nedotknutý ako dôkaz svojej prefíkanosti. Tento spôsob aplikácie liečiv ako odborník :-) neodporúčam, pretože pes nikdy nevypije celú dávku vody a liečba nebude účinná. Misku s vodou ale môžete použiť pri homeopatikách na akútne stavy, kedy má pes dostať liek približne 5x do dňa - napríklad pri poranení (Arnica 5CH), akútnych hnačkách (China 5CH) alebo problémoch s trávením (Nux vomica 9CH).

...prezrádza, koľko investujete do svoho psa. Plasty sú jasné - na svojom maznákovi šetríte alebo ste cestovateľ a máte slabosť pre ultraľahké veci. Keramické a sklenené nádoby majú vyššie obstarávacie náklady, ale dlhšie vydržia. Topkou je jemný porcelán s ručne maľovanou dekoráciou alebo sklo vykladané Swarowského kryštálikmi. Tam je samozrejmé, že psík má s miskou zladený aj obojoček (s kryštálikmi) a vôbec celú výbavičku (od vychyteného pet - módneho návrhára).

...čo-to hovorí o povahe majiteľa. Plastová miska - priemerný majiteľ, hľadajúci rýchle riešenia za lacný peniaz. Ak je plast recyklovateľný, je tam možné ekologické cítenie. Nerezová miska naznačuje sklon k čistote a chuť mať veci pod kontrolou, prípadne sponzoring od Tescomy. Keramické misky kupujú psíčkari pragmatici (poučení rýchlou likvidáciou pôvodných plastových misiek) alebo dizajnéri, ktorí misku zakomponujú do svojho príbytku vyzdobeného soškami a prírodnými materiálmi. Zdobené misky charaketrizujú aristokratov (alebo tých, čo sa na nich hrajú). Tam je predpoklad, že sa kdesi v blízkosti nachádza aj pet-terapeut, ktorý pomáha psovi zvládnuť vysoké nároky na správanie kladené jeho majiteľmi. Žiadna miska? Tak to sú buď bezdomovci, ktorí v psovi vidia časť potravinového reťazca, či konkurenciu na kontajnerové zvyšky. Alebo naopak zbohatlíci - pes pije z domácej fontánky, prípadne z vlastného potôčika.

...slúžiť na diagnostiku. Miska vcelku = normálny pes. Miska rozkúsaná a poškodená = pes nervák (alebo pán nervák, ktorý misku použil ako výchovný nástroj).

Toľko stručne o miske. Pokračovanie na budúce...