Choď na obsah Choď na menu
 


Nemám nič proti malým psím rasám, poznám veľa páníčkov, ktorí majú doma výborne vychovaných jorkšírov, čivavy a podobných prckov. A sú so svojím psom skvelým tímom, napríklad v agility.

ALE. Veľmi často sa stretávam s jorkširákmi, ktorí sú neposlušní, zádrapčiví a agresívni. Nie je to rasou, je to výchovou a prístupom ich pánov. Majitelia majú mylnú predstavu, že malý pes = neškodný pes. Z tejto paradigmy vyplývajú ďalšie omyly:

a) malý pes nepotrebuje výcvik. Ak by šlo o efekt, tak súhlasím, že rozdiel medzi sadni a ľahni je na pohľad veľmi malý. Máme tu však iné dôležité povely - napríklad "Ku mne", bez ktorého si neviem predstaviť existenciu psa pusteného bez vodítka. Navyše, pes bez výcviku (alebo inak povedané: bez stanovenia pravidiel, čo smie a čo nie) je chudák. Inštinkty mu velia začleniť sa do svorky a zastávať určitú hierarchiu. A povely sú nástroj, ako pomôcť psovi pochopiť, kde je jeho miesto. Pokiaľ absentujú, je pes zmätený, prípadne si osobuje právo byť vodca svorky, čo je úplné nešťastie, pretože potom terorizuje celú rodinu. Hoci, niekedy to vyzerá tak, že rodina natoľko podľahne čaru malého psíka, že sa nechá manipulovať a prispôsobuje sa psovi (na cvičáku som počula o prípade, kedy manžel nemohol spávať so svojou ženou, pretože ho jorkširák nepustil do postele. Príbeh skončil po tom, ako pri jednom z pokusov o plnenie manželských povinností pes zo žiarlivosti pohrýzol pána. Pes musel preč z domu).

b) malý pes nikomu neublíži. Na prekusnutie ucha stačia aj minizuby jorkširáka. Máme skúsenosti... Inak sa divím majiteľom, že používajú tento agrument. Drvivá väčšina ostatných psov je väčších, takže na mieste je skôr otázka, koľko psov môže ublížiť ich jorkširákovi?

c) malý pes nemusí chodiť na vodítku. Tmolí sa popri majiteľových nohách a kedykoľvek je možné ho vziať do náručia. Čiastočná pravda, ale rada by som videla, ako si ho majiteľ zdvíha spred papule veľkého psa, kam sa jorkšír dostal vďaka nekontrolovanému voľnému výbehu a minimálnemu reagovaniu na povel "ku mne".

TAKŽE. Pes, či je veľký alebo menší, chlpatý alebo naháč, s papiermi alebo bez, je domestifikovaná psovitá šelma. Psovité šelmy žijú v svorkách a majú svojho alfa-jedinca, ktorý určuje pravidlá hry. Kto bude u vás tou alfou a kto omegou?

Záverom patrí moje uznanie všetkým majiteľom malých plemien, ktorí prekonali zažitú predstavu o tom, že malý pes je hračka a poskytli svojmu psíkovi primeraný výcvik.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Pozor na mňa, som nebezpečná šelma :)

(jorkširák, 5. 3. 2009 14:50)

http://www.itsybitsyyorkies.com/commando_yorkie.jpg

čivava

(Anita, 4. 3. 2009 16:01)

Ahoj Vlaďka,
čo Denzela zbila nejaká čivava, keď si sa do nich tak pustila :)