Choď na obsah Choď na menu
 


Dostihová dráha pre psov je trávnatý ovál 360m dlhý s natiahnutými kladkami - podobne ako pri vodnom lyžovaní. Po kladke je ťahaná návnada (látkový kužeľ), za ktorou pes beží - rýchlosť sa dá prispôsobiť podľa druhu psa a jeho kondície. Behá sa 80m (začiatočníci a šteňatá), 360m a 480m. Psi behajú buď samostatne alebo v 2-6-členných skupinách. Na pretekoch majú špeciálne náhubky a oblečenie, podľa ktorého sa identifikujú. Je to šport najmä pre chrtov, vipetov a podobných štíhlonohých a rýchlonohých psov, ale ako sme zistili, je vysokoobľúbený aj u parsonov.

Začalo to náhodným nájdením web stránky o coursingu. Coursing napodobňuje lov (návnada je ťahaná systémom kladiek po lúke a cieľom je čo najefektívnejšie ju uloviť - ide nielen o rýchlosť ale aj o schopnosť psa spolupracovať vo svorke). Spolu s coursingom sa takmer všade trénujú dostihy - rozdiel je, že na dostihoch je to ovál - pes v podstate beží dokola, v coursingu je návnada ťahaná cik-cak rôznymi smermi. Nasledovalo náhodné stretnutie s majiteľom vipeta, ktorý chodí do Rakúska na tréningy. Vipeťák sa sťažoval, že na tréningoch musia dlho čakať, kým sa dostanú na beh, lebo im tam chodia parsoni, ktorí behajú samostatne (inak by sa pri ulovení návnady pobili). Mne nebolo viac treba - zorganizovala som manžela a kamarátku hovoriacu po nemecky a na nedeľu naplánovala výlet.

Došli sme na dráhu a zapísali sa do poradovníka. Aby Denzel pochopil, o čo pri behu ide, manžel ho zobral do náručia a ukázal mu bežiacich psov a vlečenú návnadu. Ten náš krpec v momente pochopil, načo sme tam prišli a donekonečna pískal, že aj on chce behať. Pulz mal dvesto a v ksichte výraz, ktorý som u neho naposledy videla na líščej nore. Uloviť a zabiť... 

Najskôr behali chrti a vipeti 360m ovály - bolo zaujímavé sledovať neskutočne rýchly pohyb rôzneodetých psov. Evidentne mali radosť z pohybu. Po behu ich majitelia obliekli do dečiek, aby nevychladli a boli pripravení na ďalší závod. Medzitým behali svojich 80m šteňatá a začiatočníci. Tí mali na návnade priviazanú svoju obľúbenú hračku a na pomoc aj majiteľa uprostred dráhy (kvôli motivácii). Niekedy nezabrala ani hračka, ani pánovo povzbudzovanie, psík nedobehol pre nedostatok záujmu alebo kondície. 

Náš lovec nepotreboval hračku. Ani o manžela v strede dráhy nezavadil zrakom. Neskutočne rýchlo upaľoval za návnadou, aby ju celý šťastný nakoniec ulovil. Vyslúžil si od trénera "Bravo, bravo" a od druhého trénera "akožeslovenskú" pochvalu "Bežkala, bežkala, krásavica." (Asi si nevšimol, že Denzel je chlapec...). Dosť ma prekvapilo, že pes hneď vedel, čo má robiť, nemal problém s koncentráciou na výkon a s kondíciou. Je to fakt dobrý šport pre parsonov.

Akonáhle Denzel dobehol, už sa obzeral, že kedy sa pôjde znova. Aj by sme ostali, ale fučalo, zima bolo a pred nami sa črtal ešte ďalší nedeľný program. Tak nabudúce.

P.S. Ešte v sobotu večer manžel nadával, že mu robím "blbý program so psom". Dnes po návrate je z neho dostihový fanda a neváhal by nechať Denzela z fleku odbehnúť ten 360m ovál. Denzelko, Denzelko, ešte že máš paničku a tá ťa nenechá uhnať...

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.