Choď na obsah Choď na menu
 


Recept na unavenie psa - víkendový tréning

27. 8. 2008
Uplynulý víkend sa niesol v znamení agility - mali sme celovíkendový tréning. Tréneri si pre nás pripravili rôzne súťaže, kde sa ukázalo, že väčšina psov má lepšiu kondíciu a koordináciu ako ich majitelia. Dobrým príkladom bol parkúr, kde pes a jeho pán prekonávali rôzne prekážky - pes skákal a behal cez tunel, psovod absolvoval slalom, preskočenie cez kruh a beh okolo tunela. Obyčajne pes beháva slalom s brechotom a radosťou, ale v tomto prípade mnohí majitelia nielenže nestíhali štekať ani sa veľmi radovať, ale mali čo robiť, aby sa nenapichli na tyčky a vystačili s dychom.
 
Sobotný tréning sa končil za hlbokej tmy. Niektorí nadšenci ostali na cvičisku stanovať – my s Denzelom sme dali prednosť mäkkej posteli, teplej vode a splachovaciemu záchodu v pohodlí domova. Do rána sme sa krásne vyspinkali a plní síl nastúpili na nedeľnú časť.
 
Celkom sa nám darilo – dokonca si Denzel vyslúžil pochvalu za pokroky, ktoré za tých pár mesiacov tréningov spravil. Skutočnosť treba poopraviť – on je šikovný vždy, ale poslušnosť nastupuje až po poriadnej dávke únavy. Vtedy prestáva byť bezhlavo nadšený vidinou divokého behu cez tunel, ale začína sledovať, že niekto s ním beží, a že ten niekto mu dáva aj povely, a že ten niekto mu nakoniec za skvelú prácu hodí loptičku a dá maškrtu.
 
Mnohé príručky na výchovu a výcvik teriérov kladú na srdce psovodom, že treba byť trpezlivý a dôsledný. Moja skúsenosť k nim dodáva, že kým je teriér rozdivočelý a prekypuje energiou, tak si z pána robí srandu a skúša, čo si môže dovoliť. Najlepšie je trocha ho unaviť a až potom vyžadovať plnenie príkazov v rámci nácviku alebo tréningu. Netreba zabúdať aj na to, že teriéri potrebujú nielen fyzickú únavu (prechádzka), ale aj psychickú – ideálna je hra s loptou alebo hľadanie skrytých predmetov.
 
Nedeľný tréning sme ukončili podvečer. Doma čakala Denzelka plná miska a mäkký pelech a mňa riady, špinavé prádlo, neožehlené veci, nepoliate kvety a hladný manžel. Takto to býva, ak strávite víkend plný agility. Najradšej by ste sa potom vymenili s vlastným psom a vychutnávali si nerušený spánok počas pracovných dní...
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

gepard Denzel

(tatino, 26. 9. 2008 10:40)

Budes muset zacit behat. Mel by Ti Peter objednat a chodit s Tebou na nejaka bezecka cviceni (lidske agility), protoze oproti Denzelovi behas skratkama a to si Te nedovedu pdstavit, ze se jeste musis plazit tunelem.